SARDINIA

SARDINIA

Sitsiilia järel suuruselt teine Vahemere saar Sardiinia pakub põnevaid merereise, kristallselget merevett, koopaid ning kauneid liivarandu. Sisemaa on sama maaliline kui rannajoon-puutumata loodus, põlispuudega ulatuslikud metsasalud, rohelised mäetipud, sidrunisaludesse uppunud orud ning idüllilised väikekülad.

Alghero linn on ühtaegu nii oluline turismikeskus kui ehe Sardiinia linn. Veetleva Alghero peamiseks vaatamisväärsuseks on kitsaste munakivisillutisega tänavate, arvukate väljakute ning gooti kirikutega vanalinn. Õhtuti istutakse pisikestes baarides ja restoranides kohaliku köögi hõrgutisi ja veine maitstes.

Vanalinna servas paikneb suur ja stiilne jahisadam, kus võib näha hiiglaslikke luksusjahte kõrvuti värviliste kaluripaatidega.

Pikk palmipuudega ääristatud rannapromenaad meelitab jalutuskäikudele, päikest ja merd saab nautida Alghero liivarannal.

Alghero rannaelu nauditakse linna 5 kilomeetri pikkusel kauni liiva ning madala rannikuveega rannal. Kuivõrd vesi läheb rannas laugjalt sügavaks ning vesi on ülipuhas, sobib rand suurepäraselt väikeste lastega peredele. Rannal renditakse päikesetoole ja varjusid. Kaks tooli ja varju saab sõltuvalt hooajast ning asukohast rannal hinnaga 7-20 eur/päev

Rannaga paralleelselt kulgeb restoranide ja baaridega palistatud kaunis rannapromenaad.

Lido di Alghero algab San Giovanni rannast ning lõppeb Lido Novelliga. Sealt edasi algab männimetsaga piirnev Maria Pia rand, mis kulgeb kuni Fertilia kindluslinnani.

Le Bombarde Beach on kaunis 2,4 km pikkune rannariba Algherost u 10 km Porto Conte suunas sõita. Rannas on mitmed baarid, kus suvisel ajal mängivad ka DJ-d.

Tuulistel päevadel võivad lained vetikaid kaldale uhuda. Sagedamini juhtub seda kevadel. Kuivõrd vetikad on osa ökosüsteemist, siis hotellidel ei ole lubatud vetikaid rannalt koristada. Vetikad viiakse rannalt tagasi merre vastavalt kohaliku omavalituse korraldusele.

Kliima

Sardiinias on mõnus Vahemereline kliima. Keskmine päevane temperatuur septembris on 27 ning oktoobris 23 kraadi. Keskmine öine temperatuur septmebris on 17 ja oktoobris 14 kraadi. Keskmine merevee temperatuur septembris on 24 ja oktoobris 22 kraadi.

Ekskursioonid

Costa Smeralda ja Baia Sardinia – Algherost u 150 km kaugusel paiknev Costa Smeralda ehk Smaragdrannik on nime saanud tänu rohekas-sinise värvusega läbipaisvale mereveele. Smaragdrannikul on maaliline loodus: türkiissinisesse vette sööstvad graniitkaljud vahelduvad fjordisarnaste idülliliste abajatega. See on elitaarne puhkusepiirkond, mille sadamates võib näha seilavaid losse meenutavaid megajahte ning nende pardal rahvusvahelisi supermodelle, vene oligarhe, meediamoguleid, erinevate riikide kroonitud päid. Costa Smeralda rannikualal on ühtekokku 80 valge liivaga lahesoppi. Porto Cervo mauripärases arhitektuuris segunevad Kreeka, Hispaania, Itaalia ja Põhja-Aafrika elemendid. Piazzetta on ostutänavate võrgustiku keskel paiknev väike väljak, kus on esindatud paljude kuulsate disainerite butiigid.

Neptunuse koopad – Seilame Alghero sadamast Rooma merejumala järgi nime saanud Neptunuse koobastesse. Paadisõidu käigus naudime maalilist vaadet Alghero vanalinnale ning kaunile rannajoonele. Grotta di Nettuno ehk Neptunuse grott paikneb Algherost u 25 km kaugusel Capo Caccias. Stalagmiidi- ja stalaktiidikoopad on u 4 km sügavused, kuid külastajaile on avatud vaid mõnisada meetrit. Koopas on ka 120 m pikkune soolajärv. Koopa sissepääs paikneb meeter allpool merepinda Capo Caccia kalju jalamil ning seetõttu saab koopaid külastada vaid tüüne merevee korral.

Sardiinia õhtu- Õhtune väljasõit nautimaks kohalikku sööki ja jooki Sa Mandra agriturismos. Agriturismo ühendab endas põllumajanduse ja turismi – külalistele serveeritakse toitu kas enda või lähiümbruse farmide põllumajandussaadustest. Agriturismod pakuvad ka majutust, mis võib olla lihtne aga ka päris luksuslik ja romantiline. Saabudes pakutakse meile tervitusjooki ning vaatame natuke ringi. Seejärel serveeritakse eelroog, mis koosneb erinevatest traditsioonilistest suupistetest. Pearoaks on lahtiselt tulel külastajate silme all küpsetatud põrsas. Õhtusöögi juurde pakutake vett ja veini. Lõpetuseks saame proovida veel ka kohalikke küpsetisi.