KREETA

KREETA

Kreeta saar asub Egeuse mere lõunaosas kolme maailmajao – Euroopa, Aasia ja Aafrika – kaubateede ristumiskohas. Saare suurus on 8336 km², pikkus 260 km, rannajoone pikkus on 1046 km. Kreeta on mitte üksnes kõige lõunapoolsem Kreeka saar, vaid ka Euroopa kõige lõunapoolsem punkt.

Kreeta saar asub Egeuse mere lõunaosas kolme maailmajao – Euroopa, Aasia ja Aafrika – kaubateede ristumiskohas. Saare suurus on 8336 km², pikkus 260 km, rannajoone pikkus on 1046 km. Kreeta on mitte üksnes kõige lõunapoolsem Kreeka saar, vaid ka Euroopa kõige lõunapoolsem punkt. Kreeta on Kreeka suurim saar ning Sitsiilia, Sardiinia, Korsika ja Küprose järel Vahemere suuruselt viies saar. Saare põhjarannikul asub Kreeta pealinn Iraklion, mis jagab saare jutkui kaheks: ida- ja lääneosaks. Erinevalt Kreeka mandriosast ei ole Kreetal suuri linnu – suurem osa saare elanikest elab väikelinnades ja enam kui 1400 külas.

Kreetaga on seotud paljud Vana-Kreeka müüdid ja legendid, Kreeta on kõigi jumalate isa – Zeusi – sünnimaa. Siin lõi Kreeta kuningas Minos oma vägeva impeeriumi. Kreetal elas ja tegi oma meistritöid kuulus Daidalos, kes ehitas Minose käsul labürindi, kus vapper Theseus surmas Minotaurose. Mõned uurijad on Kreetat pidanud Atlantise jäänukiks, kuna vanakreeka filosoof Platoni kirjeldatud Atlantise elanike välimus langeb kokku Kreeta esimeste elanike väljanägemisega – nad olid pikka kasvu, laia näo, heledate juuste ja siniste silmadega.

Kreeta on suurepärane koht puhkamiseks – enam kui 300 päeva aastas on siin päikselised. Kreeka suurimal saarel on pakkuda niivõrd palju, et ühest puhkuseajast ei jätku, et külastada kõiki huvitavaid kohti. Kreeta on kuulus Lassithi platoo, mille koobastes arvatakse Zeus sündinud olevat, samuti vapustavalt kaunite mäemassiivide, oliivipuusalude, Knossose suurejooneliste paleede ja sellest pärinevate (hetkel muuseumis säilitatavate) väärisesemete ning kloostrite ja kirikute poolest. Külastajate südant liigutab väikeste külade eksootiline õhkkond, mille loovad väliselt rahulikud, ent sisemiselt temperamentsed kreetalased.

Ekskursioonid

Diskouri kadunud maailm – Et läbi teha vanaaegne Diskouri kloostri rituaal, tuleb end õigesti valmistada. Te jalutate Sfendoni koopas, mille vanus ulatub 8 miljoni aasta tagusesse aega ning mille pikkus on 145 m. Koobas on täis hämmastavaid stalaktiite ja stalagmiite kolmes värvitoonis – valge, punane ja hall.

Järgmine peatuspaik on Kreeta ühes kuulsamas külas Anogias, kus tutvutakse Axose külaga. Viimane punkt on Diskouri klooster, kus te näete vee pühitsemise rituaali ja sööte munkade poolt vanade retseptide järgi valmistatud öhtusööki.

Elafonissi – Kreeta külastajate hulgas on Elafonissi rand läbi aastate pälvinud koha number 1. Meri on siin nii madal, et saareni saab minna jalgsi. Teel külastate Püha Sofia koobaskirikut ja Chrisoskalitise kloostrit.

Festos (Phaistos) – Gortys – Matala – Reis viib külastajad Messaaria orgu, läbi maalilise maastiku, ümbritsetuna oliivisaludest ja viinamarjakasvandustest, külastatakse rooma-aegse Kreeta pealinna Gortyse väljakaevatud varemeid, nähakse muistse Euroopa esimesi seadusi, mis on raiutud kiviplaatidele, samuti ühte esimeste hulgas valminud kristlikku kirikut. Külastatakse veel ühte Minose kuningriigi paleed – Festost (Phaistos), mis asub kõrgendikul ja kust avaneb maaliline vaade orule. Festose palee väljakaevamistel leiti kuulus kirjamärkidega Festose ketas.Reis lõpeb Matalas, antiikses sadamakohas, kuhu müütide kohaselt Zeus, olles võtnud endale härja kuju, tõi Euroopa. Tänapäeval on kuurortlinnake Matala tuntud kaunite randade, kaldaäärsete koobaste ja hubaste tavernide poolest. Matalas jääb aega suplemiseks Liibüa meres, sisseostude tegemiseks ning einestamiseks.

Knossose palee – Iraklion – Puhata Kreetal ja mitte külastada kuulsaid Minotauruse labürinte?Knossose palee, mis asub Iraklioni läheduses, on üks minoilise tsivilisatsiooni olulisemaid mälestusmärke, Kreetat peetakse tänapäeva Euroopa tsivilisatsiooni hälliks. Palee oma keerulise arhitektuuri, hooneterühmade, korruste, käikude, koridoride, üleminekute ja treppidega on tõeline vaatamisväärsus, siin viibides tundub tõesena müüt, et Theseus pidi kasutama pärast Minotauruse tapmist labürindist väljapääsemiseks Adriane abi, kes noormehele lõngakera kaasa andis. Lisaks paarisajale pisikesele ruumile ja neid ühendavatele kitsastele, segadusseajavatele käikudele on võimalus imetleda kauneid freskosid seintel, pärit nelja tuhande aasta tagusest ajast.

Kreeta õhtu – Hea lõpetus rannas veedetud soojale suvepäevale. Suurtest kuurortpiirkondadest eemal, kõrgel mägedes paikneb traditsiooniline külake Anopolis. Siin ootab puhkajaid tõeline Kreeta õhtu: külalislahke pererahvas, lihtne kuid tõeliselt maitsev kohalik toit, ojadena voolav vein ning folklooriprogramm kohalikest tantsudest ning lauludest. Tantsuringi haaratakse kaasa kõik soovijad! Hinna sees transfeer, õhtusöök ja vein.