KREEKA

Kreeka

KREEKA (.GR)                    

Rahvaarv: 11 milj.

Suunakood: +30

Ajavöönd: GMT +2

Pindala: 131 957 km2

Pealinn: Ateena

Rahaühik: euro (EUR)

Liiklus: parempoolne

Riigikeel: kreeka

Naabrid: Albaania, Makedoonia, Bulgaaria, Türgi

Ülimalt põneva ajalooga Kreekat külastab aastas peaaegu 18 miljonit turisti. Selle maa peamised turismiobjektid on antiikarhitektuur ning Vahemere rannik oma randadega. Kreekas asuvatest objektidest kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimekirja 17. Mitmed neist (nt vanaaja Kreeka üheks sümboliks olev Ateena Akropolis, Daphni klooster jne) asuvad Ateenas, selle ümbruses või Peloponnesose poolsaarel (Mystras, Olümpia, Apollo Epicuruse tempel Bassaes jne). Kuid huvipakkuvaid vaatamisväärsusi leidub kõikjal Kreekas. Nt Põhja-Kreeka tähtsate turismiobjektide hulka kuuluvad muuhulgas Olümpose mägi, Athose mägi, Chalkidike, vanaaja Makedoonia riigi pealinn Pella ja Kreeka suuruselt teine linn Thessaloniki. Kreeka lõunaosas, Egeuse meres asuv Kreeta saar on aga imeline reisisiht nii arhitektuurihuvilisele kui ka rannamõnude nautijale.

Kreeka tuntumad muuseumid on keskendunud selle maa kuulsusrikkale ajaloole, eeskätt vanaajale ja Bütsantsi perioodile. Peamised muuseumid asuvad Ateenas ja Thessalonikis. Kuid Kreeka ei ole kindlasti üksnes talletatud ajalugu. Kreeka rannajoone pikkus on enam kui 13600 km ning seal on üle 50 rahvusvaheliselt aktsepteeritud jahisadama. Kreekas on ka enam kui 750 kuumaveeallikat ning hulgaliselt huvitavaid loodusobjekte.

KLIIMA

Rannikul ja saartel valitseb vahemereline, lähistroopiline kliima. Talv on pehme ning sajune, suved kuumad ja kuivad. Nendel kuudel kui tulikuum õhk Saharast küündib Kreekani, tõuseb keskmine temperatuur 40 °C-ni. Ateena laiuskraadilt põhja poole muutub kliima mandrilisemaks parasvöötme kliimaks.

Pealinna piirkonnas on päevane keskmine temperatuur detsembrist veebruarini 13°C – 14°C, märtsis 15°C, aprillis ja novembris 18°C – 20°C, oktoobris 23°C, mais 26°C, juunist septembrini 29°C – 33°C. Keskmised öised temperatuurid on detsembrist märtsini 5°C – 7°C ning juunist septembrini 17°C – 21°C. Ööpäevane keskmine temperatuur on detsembrist märtsini 9°C – 11°C, aprillis ja novembris 14°C – 15°C, mais ja oktoobris 18°C – 20°C, juunist septembrini 23°C – 27°C. Aastas sajab selles piirkonnas keskmiselt 410 mm. Talv on oluliselt sademeterohkem kui suvi. Sademed jagunevad kuude vahel väga ebaühtlaselt. Kõige enam (60 mm ja enam kuus) sajab novembris ja detsembris. Kõige vähem (10 mm või vähem kuus) sajab juunis, juulis ja augustis. Sademeid on umbes 90-l päeval aastas. Kõige vähem sajupäevi (2 – 4) on juunis, juulis ja augustis; kõige enam (12) aga detsembris ja jaanuaris. Keskmine õhuniiskus on 70% lähedal (suvekuudel 40–50% vahel ja talvel üle 70%).

Põhja-Kreekas Thessaloniki piirkonnas on päevane keskmine temperatuur detsembrist veebruarini 9°C – 11°C, märtsis ja novembris 14°C – 15°C, aprillis ja oktoobris 19°C – 21°C, mais 24°C, septembris 27°C, juunist augustini 29°C – 31°C. Keskmised öised temperatuurid on detsembrist märtsini 1°C – 3°C ning juunist septembrini 16°C – 18°C. Aastas sajab selles piirkonnas keskmiselt 450 mm. Talv on sademeterohkem kui suvi. Kõige enam (55 mm kuus) sajab novembris ja detsembris. Kõige vähem (alla 30 mm) sajab juunis, juulis ja augustis. Sademeid on umbes 100-l päeval aastas. Kõige vähem sajupäevi (3 – 5) on juunis, juulis ja augustis; kõige enam (11) aga novembrist jaanuarini.

Parim aeg külastamiseks on mai ja juuni ning september ja oktoober. Juulis ja augustis on turismi tipphooaeg.