BULGAARIA

BULGAARIA VABARIIK

Rahvaarv: 7 205 tuh.

Suunakood: +359

Ajavöönd: GMT +2

Pindala: 110 879 km2

Pealinn: Sofia

Rahaühik: lev (BGN)

Liiklus: parempoolne

Riigikeel: bulgaaria

Naabrid: Rumeenia, Serbia, Makedoonia, Kreeka, Türgi

Bulgaaria on Lõuna-Euroopa üks populaarsemaid turismimagneteid – aastas külastab seda maad ligikaudu 9 miljonit välisturisti. Bulgaaria on riik, kus turistil on huvitav ja palju tegevust aastaringselt. Suvised populaarseimad turismimagnetid asuvad enamasti maa idaosas Musta mere ääres ja on seotud vee ja päikesega. Suvised tuntud puhkekeskused on nt Sozopol, Nessebur, Kuldsed liivad, Päikeserand, Sveti Vlas, Albena. Seevastu talvised populaarseimad turismimagnetid asuvad Bulgaaria mägises lääneosas, kus on mitmeid rahvusvahelise kuulsusega suusatamiskeskusi (Borovetz, Bansko, Pamporovo, Vitoša jne). Nii suvistes kui ka talvistes turismikeskustes on vilgas ja mitmekülgne ööklubide tegevus.

Bulgaaria on ajaloos olnud seotud mitmete erinevate kultuuride ja riikidega – seal on elanud traaklased; ala on olnud Rooma impeeriumi võimu all; piirkonnas on olnud domineeriv läheduses asunud Bütsants; Bulgaaria ala on olnud Ottomani impeeriumi all. Seetõttu on Bulgaaria väga rikas ajalooliste vaatamisväärsuste poolest. Asjaolu, et suur osa Bulgaaria ajaloolisest pärandist ei ole käesoleval ajal turistidele veel aktiivselt välja pakutav, on omal käel vaatamisväärsustega tutvumise eelistajate jaoks suur eelis.

Viimastel aastatel on Bulgaarias turistide tegevusi rikastanud järjest populaarsemaks muutuv mägironimine ja mägijalgrattasõit. Populaarsed on ka erineva pikkusega rattatuurid lauskmaal.

 

ASUKOHT JA KLIIMA

Bulgaaria asub Lõuna-Euroopa ida osas. Bulgaaria erinevates piirkondades on väga erinev kliima, sest see riik paikneb kontinentaalse ja merelise kliima kokkupuutealal. Bulgaarias asuvad mäed toimivad õhumasside liikumisel barjäärina ning orud kanalitena, tekitades isegi suhteliselt lähestikku asuvate punktide vahel suuri ilmastikuerinevusi. Domineerivaks on Bulgaarias kontinentaalne kliima, mis eriti tugevat mõju avaldab talvel, mil lumesajud võivad olla üllatavalt tugevad. Mereline kliima avaldub tugevamalt suve teisel poolel, mis üldjuhul on kuum ja kuiv. Musta mere vahetu mõju ilmastikule on tuntav suhteliselt kitsal alal ranniku läheduses.

Sademeid on Bulgaarias lauskmaal keskmiselt 630 mm aastas. Maa kirdenurgas Musta mere rannikul jääb sademete hulk alla poole 500 mm. Mäestikupiirkonnas võib aastane sademete hulk küündida aga isegi 2400 mm-ni.

Bulgaaria kaguosas ulatuvad suvised päevased temperatuurid sageli 40°C-ni, kuid mõõdetud on ka 45,2°C temperatuuri. Keskmiste temperatuuride poolest kõige kuumem piirkond on aga Bulgaaria äärmises edelanurgas. Talved on maa põhjaosas, Doonau äärsetel aladel üpris külmad, kuid lõunosas, Kreeka ja Türgi piiri lähedal mõnel poole sama soojad nagu Vahemere ääres. Bulgaarias mõõdetud külmarekord (mõõdetud Sofiast lääne pool) on -39,3°C.

Pealinna piirkonnas maa lääneosas, ca poole kilomeetri kõrgusel merepinnast, on suvi pehme ja kõrge suhtelise õhuniiskusega. Augusti päevane keskmine temperatuur on 27°C ja ööpäevane keskmine temperatuur on 20°C. Talvel jaanuaris on ööpäevane keskmine temperatuur seevastu -2°C ja öine keskmine temperatuur -5°C. Novembrist veebruarini võivad öised temperatuurid langeda -15°C-ni või veelgi madalamale. Ööpäevane aastakeskmine temperatuur on 10°C.

Suvel pakuvad rannamõnu Musta mere äärsed kuurortid. Suusahooaeg kestab detsembrist aprilli keskpaigani.

TASUB TEADA

Järgides üldtunnustatud ettevaatusreegleid on Bulgaarias reisimine üldjuhul ohutu. Taskuvargusi esineb sagedamini suurlinnades ja turismi sihtkohtades rannikualadel, eelkõige kaubanduskeskustes, turgudel, vaatamisväärsuste läheduses, raudteejaamades, maa-alustes tunnelites ja muudes rahvarikastes paikades. Ettevaatlik tuleks olla tänaval pakutavate teenuste pakkujate ja kerjustega. Kindlasti tuleks vältida valuuta vahetamist tänaval.

Isikuttõendavat dokumenti ja rahakotti tuleks hoida eraldi. Võimalusel jätta dokument hotelli turvaseifi ja kanda kaasas ainult isikuttõendava dokumendi koopiat. Paljudes piirkondades, k.a. Sofia, on palju hulkuvaid koeri ning nende kogunemispaiku tasuks vältida.

Musta mere äärsetes turismipiirkondades ei ole soovitav noortel naistel tee ääres hääletada ja pöidlaküüdiga reisida. On esinenud vägivalla juhtumeid.