NAPOLI

Napoli

NAPOLI

Pika ajalooga Napoli linn on olnud järjekindlalt suur kultuurikeskus ülemaailmse mõjusfääriga. Ajaloohõngu on tunda seal tänapäevani, sest säilinud on palju keskaegseid vaatamisväärsusi. Lisaks meelitab linn nii mitmekülgsete ostuvõimaluste kui ka suurepärase söögikultuuriga.

Ajalugu

Napoli on asutatud 6. sajandil eKr, olles üks vanimaid jätkuvalt asustatud linnu maailmas.

Napoli oli üks tähtsamaid Magna Graecia linnu, mängides peamist rolli kreeka kultuuri segunemises rooma ühiskonnaga. Linnast sai tohutusuur kultuurikeskus Rooma Impeeriumi osana

Napoli oli kõige rohkem pommitatud Itaalia linn II Maailmasõjas, kuid ta oli ka esimene Itaalia linn, kes hakkas vastu Saksa sõjaväelisele okupatsioonile

Vaatamisväärsused

Museo Nazionale di Capodimonte – Palazzo Reale di Capodimonte pargis asuv muuseum sisaldab Itaalia peenemaid maalikollektsioone.

Museo Archeologico Nazionale – Napolis asuv Riiklik Arheoloogiamuuseum on kõige tähtsam ja ühtlasi ka suurim arheoloogiamuuseum kogu Euroopas. Siin on välja pandud suurim kogu Pompeii leide.

National Museum of San Martino – San Martino Riiklik Muuseum asub suures Püha Martini kloostrikompleksis, kus asuvad kirik, ilus kloostriõu ja aiake, millelt avaneb hingemattev vaade üle Napoli lahe. Eriti tähelepanuväärseks teeb selle kompleksi Presepe Cuciniello, mis on üks parimaid Kristuse sünni stseene kogu maailmas.

Napoli kesklinn – Napoli ajalooline kesklinn kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Virgiliano Park – Virgiliano park asub Napoli kõige kõrgemas tipus Capo Posillipos.

Duomo San Gennaro – See 13. sajandist pärinev gooti stiilis kabel on pühendatud Napoli linna kaitsepühakule.

Pallazo Reale – Pallazzo Reale Kuninglikus Palees saab näha taastatud ruume, Napoli kõrgema klassi kortereid ja katuseaeda, kust avaneb oivaline vaade Napoli lahele.

Via San Biagio – Via San Bagio on peamine tänav, mis poolitab Napoli linna.

Castell dell’Ovo – Napoli ühte vanimatest lossidest Castell dell’Ovo kasutatakse tänapäeval kontsertide ja näituste pidamiseks.

Teatro San Carlo – Teatro San Carlo ooperimaja on üle 250 aasta vana ning selle suurepärane akustika teeb ooperimajast maailma ühe parima koha ooperi kuulamiseks.

Acquario – Akvaarium, mis asub Via Caracciolo väliaias, on koduks rohkem kui 200 liiki meretaimele ning kaladele.

Pompei varemed – Antiikaja Pompei asutasid 6. sajandil eKr oskid. Aastal 79 m.a.j. mattus Pompei Vesuuvi vulkaanilise tuha alla, kui vulkaan purskama hakkas. Niimoodi see linnake konserveerus peaaegu tervena paljudeks sajanditeks. 18. sajandil 1748. aastal hakati Pompeilt tuhakihti eemaldama.

Vesuuv – Vesuuvi kõige kuulsam purse toimus 24. augustil 79. aastal, mattes tuha alla Pompei ja Stabiae ning mudavoolu alla Herculaneumi linna. Linnad mattusid nii kiiresti, et inimesed ei jõudnud põgeneda.

Kliima

Napolis on tüüpiline vahemere kliima märgade talvede ja soojade, kuivade suvedega. Keskmine temperatuur augustis / jaanuaris on +18-29°C / +7-13°C

Ekskursioonid

Pompei ja Vesuuv – Avasta iidne Rooma linn ja vulkaan, mis selle hävitas! Sõit Pompeisse, Rooma linna, mis 79. aastal pKr mattus Vesuuvi purske tagajärjel tuha alla. Arheoloogiliste väljakaevamiste külastus: kuna väljakaevatud umbkaudu 44 ha suurune ala ja sealsed hooned on 79. aastal pKr toimunud Vesuuvi purske tagajärjel jäänud kuuemeetrise tuha- ja kivikihi alla ning seetõttu hästi säilinud, võib seda lugeda ainsaks arheoloogiliseks paigaks, mis annab reaalse ettekujutuse Rooma linnast.

Capri ja Anacapri – Capri saarele. Unustamatu päeva alustab paadireis üle Napoli lahe. Nii väikese saare kohta, umbes 6 km pikk ja 3 km lai, on Caprist palju räägitud, lauldud ja kirjutatud. Esmalt külastame kaunist villat, mis kuulus Rootsi arstile dr Axel Münthele, kelle bestseller „San Michele raamat“ jutustab tema elust Capril. Villa ehitati Rooma varemete jäänustele; sellel on kaunis varjuline aed, mille terrassilt avaneb vaimustav vaade saarele.

Päev Roomas – Ainulaadne võimalus külastada Igavest Linna – üht maailma võimsamat pealinna ja katoliikluse südant. Rooma on vaimustavate poodide ja butiikidega elavat saginat täis linn, ent kaasaegse igapäevaelu sees kerkivad ootamatutes kohtades esile kaunilt säilinud hooned ja mälestusmärgid, mis annavad tunnistust linna võimsast ja nii mõnigi kord tormisest ajaloost. Sõidul Püha Peetruse Basiilikasse, kus jääb ka veidi vaba aega, möödume linna kõige tuntumatest ja olulisematest kohtadest ja monumentidest: Villa Borghese, Tevere jõgi, Justiitspalee, Castel Sant’Angelo loss, Colosseum ja Rooma foorum. Pärast külastame Colosseumi, Vana Rooma kõige olulisemat mälestusmärki.

Positaano kruiis – Poolepäevane Amalfi ranniku külastus selle parimast küljest- mere poolt… Näete ümbritsevat keskkonda ning räägitakse maa traditsioonidest ja legendidest! Kindlasti tuleks ära käia põnevas Positano linnas ja Smaragdgrotis, mis on vähem tuntud, ent sama kaunis kui Sinine grott.

Ischia – Ischia on vulkaanilist päritolu saar Campania maakonnas Itaalias, Napoli lahe põhjaosas. Lopsaka taimestikuga Ischiat kutsutakse ka roheliseks saareks.

Amalfi Tee – Amalfi teed peetakse Euroopa kõige suurejoonelisemaks kaljudel looklevaks käänuliseks teeks, mis alates Sorrentost pakub hingematvaid panoraamvaateid iga kurvi peal. Iga paik on kui omaette maailm, fantastiline vaatepilt, mis raputab kujutlusvõimet ja jätab kustumatu mulje. Esimene peatus on Amalfis, kogu rannikule nime andnud linnas. Kunagisest võimsast ja heal järjel olevast õitsvast rannikuäärsest linnriigist, on nüüd saanud edukas puhkekeskus. Mäeküljele klammerduvaid valgeid tihedalt kokku ehitatud majakesi kroonib võrratu katedraal, mis seisab peaväljakult tuleva pika trepi lõpus.

Pompei ja Ercoland – Terve päeva pikkune giidiga bussiekskursioon Pompei ja Herculaneumi kuulsatesse arheoloogilistesse leiukohtadesse. Pompei lummab täna kõiki külastajaid. 79. aastal pKr Vesuuvi vulkaani purske tagajärjel jäi see sadadeks aastateks maetuks ja unustatuks. Linn on maailmaimede nimekirjas kõrgel kohal ja 18. sajandil alanud väljakaevamised kestavad tänapäevani. Giid juhib teid aeglaselt läbi Pompei iidsete tänavate, kus saab näha 80. aastal jõukate roomlaste ehitatud terme, foorumeid ja villasid.

Napoli ja Caserta- Avastame üht riigi tüüpilisemat ja elavamat linna, sealhulgas Caserta paleed, “väikest Versailles’d”. Napolis peatume Posillipo mäel, kust avaneb üks hingematvamaid vaateid Napoli lahele. Laskume Mergellina sadama poole ja sõites piki rannikut lookleval teel imetleme Castel dell’Ovo kindlust