ALMERIA

ALMERIA

Almeria on Andaluusia provintsi üks kauneimaid linnu, mida ümbritsevad sinine Vahemeri ja Sierra Nevada mäestik. Selles linnas tasub veeta veidi aega, jalutades piki looklevaid ja kaootilisi sillutatud tänavaid, külastada muuseume, maitsta kohalikku kööki, samuti on linnas mitmeid huvitavaid turge ning uhkeid kaubakeskusi.

Ajalugu mäletab Almeriat aastast 995 pKr, mil linn oli Córdoba kalifaadi peamiseks sadamaks ning kasvas tänu edukale kaubandusele ja tekstiilitööstusele kiiresti. Käesoleval ajal on Almeria majanduses kõige tähtsamal kohal põllumajandus. Eriti Almeria lääneosas võib näha kasvuhooneid, kus valmivad Euroopasse eksporditavad juur- ja puuviljad. 1489. aastast kehtestati Almerias katoliikliku monarhia riigivorm, peale seda lahkusid kiiresti pea kõik moslemitest elanikud. 16. sajandil rüüstasid piirkonda mitmed maavärinad ning seetõttu on enamik säilinud arhitektuurinäidiseid pärit maavärina järgsest ajast. Kuid siiski leidub veel vanaaja ajaloo jälgi.

Suvel kerkib termomeetrinäit Almeria provintsis 29 kraadini. Soojal ajal särab päike 11 tundi ööpäevas. Septembris-oktoobris on õhutemperatuur jätkuvalt 24–28 kraadi. Külm on jaanuaris, kui õhutemperatuur langeb 13 kraadini. Aasta alguses võib Almerias oodata vähesel määral sademeid. Tänu ainulaadsele soojale ja kuivale ilmale on provintsis tekkinud Euroopa ainus poolkõrb – Tabernas.

Samuti on Almeria väga sõbralik ja külalislahke lõunapiirkond. Põhikeeled on hispaania ja prantsuse, kuid paljudes kuurortides mõistetakse ka inglise keelt.

 

 

Ekskursioonid

Laevakruiis – Seilame laevaga u. 3 tundi mööda rannikut, läbides peamisi ja kõige kaunimaid enklaave. Seilame kaljude ääres, mööda liivaseid randasid, kollakas-punakaid saari ja näeme mitmeid Vahemeres pesitsevaid elusolendeid. Teeme ujumispeatuse kus avaneb võimalus uurida müstilist merepõhja läbi meie veealuse kaamera. Professionaalne sukelduja reisib koos meiega, kellel on kaasas oma kaamera, et näidata teile ligipääsmatut ja imelist merepõhja.

Almeria linnaekskursioon– Külastame La Alcazabat, mis on Araabia kindlus 10. saj esimesest poolest ja kust avaneb hingemattev vaade linnale ja lahele. Külastame La Catedrali (The Cathedral), mis on üks vähestest katedraal-kindlustest. Sõidame läbi vanalinna, poodleme plaza vieja väljakul, mis tänapäeval on tuntud konstitutsiooni väljaku nime all. Seal näeme raekoda, mille kell tiksub tüüpilist Andaluusia rütmi.

Mini Hollywood- Jätame ranniku seljataha ja sõidame Tabernasse – Euroopa ainukesse poolkõrbesse – Mini Hollywoodi teemaparki. Alates 1950. aastast on siin filmitud mitmeid vesterne ja teiste filmide episoode, nagu „Hea, halb ja inetu“, „Araabia Lawrence“ ning „Indiana Jones“. Tänu filmiloojate huvile ongi Taberna kõrbesse loodud vesternidele iseloomulik küla, koos hobuvankrite muuseumi ja kaktuse aiaga. Saame näha kauboide duelli ja jäädvustada end pildile tõelise kauboina. Avatud on suveniiripood, restoran ja kohvik. Teemapargis on samuti loomade resrvaat, kus elab üle 100 erineva loomaliigi Ibeeriast ja Aafrikast. Pisiperele on eraldi ka laste loomaaed.

Cabo de Gata looduspark – Ekskursiooni sissejuhatuseks sõidame Nijari linna, mis on selle piirkonna halduskeskus. Jalutame linnas ning tutvume traditsiooniliste esemetega – vaibad ja keraamikatooted, mida saab ka endale osta. Edasi liigume imelisse Cabo de Gata loodusparki, mis asub Hispaania kaguosas ja on Andaluusia ranniku kõige suurem, samas ka Vahemere piirkonna enim hoitud kaitseala. Pea 50 000 hektaril laiuv park kulgeb piki rannikut 63 kilomeetri ulatuses. Metsik loodus on peavarjuks mitmetele huvitavatele looma- ja linnuliikidele, näiteks flamingodele. Seal ka kasvab üle 1000 haruldase taimeliigi. Pargis saame näha üksikuid säilinud vanu kullakaevajate ja kalurite külasid, milles mäletatakse veel iidseid kohalike käsitöövorme. Rannikul varjavad lahed Andaluusia kauneid valge liivaga randu, millest saame meiegi osa.

Sierra Nevada ja Guadix – Sõidame läbi hurmavate Sierra Almeria külade, kus teeme oma esimese peatuse, et maitsta kohaliku piirkonna veine. Edasi sõidame Sierra Nevada lõunaossa ja teeme väikese peatuse La Ragua sadamas. Sierra Nevada on biosfääri kaitseala (UNESCO) alates 1986. aastast ning rahvuspark alates 1989. aastast. Seal asub ka Lääne-Euroopa kõrgeim mägi (üle 3000 m) ja Ibeeria poolsaare tipp – Mulhacen Peak.

Guadix on tuntud oma koobaste poolest. Seal leidub u 2000 asustatud koobast, mis algsete linnaosade tagajärjel on moodustanud tõelise eelajaloolise linna (seal asub ka Ermita Nueva). Pärast koobaste külastamist sööme lõunat restoranis (lisatasu eest). Guadixis jääb tunnike vaba aega, et külastada katedraali (lisatasu eest) parke ja poode. Guadix on ühtlasi üks suuremaid ja vanemaid linnasid maakonnas ja vanemaid asustusi Hispaanias. Päeva lõpus teeme veel ühe peatuse Alhabias, kus külastame pottsepa töökoda, kus meile demonstreeritakse keraamika kunsti ja valmistamist.

Granada – Väljasõit Granada ja Guadixi suunas. Peale kohvipausi Los Abadeses jõuame Granadasse, kus jääb tund vaba aega kuningliku kabeli ja katedraaliga tutvumiseks (lisatasu eest). Granada katedraali peetakse esimeseks renessanssi stiilis kirikuks Hispaanias. Kuninglik kabel ehitati katoliku kuningate käsul Enrique Egasele, et paigaldada sinna nende hauad.

Edasi külastame Alhambra ja Generalife aedu. Alhambra on Granada kõige ilusam monument ja kõige ilusam Araabia kunstiteos läbi aegade, mis on saanud oma nime punakate seinte (qu’ lat al Hamra) järgi. See ehitati Nasridi kuningate auks ja seisab Al-Sabika asula kõrgustes. Sellelt suurelt vaatamisväärsuselt avaneb hämmastav vaade ümbruskonnale.

Alhambras keskendume Patio de los Leones´ele, mis on oma nime saanud keskmes oleva 12 lõviga ümbritsetud purskkaevu järgi ja mille keskel olevalt tiigilt peegeldub valgus ümbritsevatesse tubadesse. Suursaadikute toa (Salon de los Embajadores) kroonsaali lagi toob esile islamimaailma seitse taevast ja Carlos V palee.

Gibraltar –Suundume La Linea de la Concepcioni, ületame Gibraltari piiri. Kohalikud minibussid viivad meid El Penoni kivini, San Migueli koobaste sissepääsu ja ahvide kaitseala juurde. Programmi järjekord võib muutuda vastupidiseks, sõltuvalt looduskaitseala külastajate hulgast.

Cordoba –Cordoba on unikaalne linn, mis kannab endas Araabia maade ja juutide mälestusi. Moslemite valitsemise ajal sai sellest Al- Andalusi pealinn ning lääne kultuuri linn. Külastame Mezquita katedraali, kus on segunenud ilusad stiilid ja religioonid. See oli alates 7.saj suurim mošee islamimaailmas. Andaluusia ainuke sünagoog ehitati 1315. aastal. Juutide kvartal oma kitsaste tänavatega väärib üksikasjalikku tutvumist. Juudikeskusest Córdobas sai intellektuaalne tsitadell, Abderraman lll kutsus paleesse filosoofe, luuletajaid ja teadlasi. Näeme ka Rooma silda, mille ehitamine pandi Rooma imperaatori, Augustuse, arvele.

Sevilla – Sõidul Sevilla suunas näeme tüüpilisi Andaluusia külasid (Antequera, La Roda, Estepa ja Osuna). Külastame Sevilla linna ja selle kõige huvitavamaid vaatamisväärsusi, nt Katedraal (ehitatud 15.saj) selle suurepäraste kapellidega, Martinez Monatanezi nikerduste ja Murillo maalingutega, Zurbaran ja Goya. Katedraal on kristliku maailma kolmas suurim u 30 kabeliga.

Malaga ja Puerto Banus – Sõit foiniiklaste poolt asutatud Malaga linna. Seal olnud puunialaste väljaku, roomlaste varemete, visgootide asula ja araablaste linna rikkalik minevik on hästi säilinud kosmopoliitses olevikus. Külastame Mirador de Gibralfaro, Plaza de la Marina, la Farola, Plaza de la Merced, kus asub Picasso sünnikoht, ja mis on tunnistatud Kultuuriministeeriumi poolt muuseumiks. Tänapäeval asub seal Picasso ja teiste suurte kaasaegsete Hispaania-Malaga kunstnike dokumentatsioonikeskus.