HISPAANIA

HISPAANIA KUNINGRIIK

Rahvaarv: 47 milj.

Suunakood: +34

Ajavöönd: GMT +1

Pindala: 505 370 km2

Pealinn: Madrid

Rahaühik: euro (EUR)

Liiklus: parempoolne

Riigikeel: hispaania

Naabrid: Prantsusmaa, Andorra, Portugal, Maroko

Hispaania on maailmas kõige populaarsemate turismimaade hulgas – aastas külastab seda riiki 50–60 miljonit turisti.

Hispaania (nii põhiterritoorium kui ka Atlandi ookeanis asuvad Kanaari saared ja Vahemeres asuvad Baleaari saared) on tuntud oma imeilusate liivarandade ja kristalselt puhta veega merede poolest. Teisalt vaatamata lõunapoolsele asendile on Hispaania ka arvestatav mägisuusapiirkond. Sellele aitab kaasa mitmel pool mägine maastik ja viimastel aastakümnetel tehtud investeeringud suusaturismi arendamiseks.

Kõige rohkem vaatamisväärsusi on Hispaanias aga seotud ajaloolise arhitektuuriga või kultuuriga laiemalt. Selle peamiseks põhjuseks on maa kirev ajalugu. Hispaanias on koguni 42 UNESCO Maailmapärandi nimekirja kuuluvat objekti.

Hispaanias on ka mitmeid usuga seotud tähtsaid paiku ja seda nii katoliiklaste, islamiusuliste kui ka judaistide jaoks. Hispaanias asuvad mitmed katoliikluse pühamatest paikadest, sh Loode–Hispaanias Galicias asuv Santiago de Compostela linn, mis on katoliiklastele Vatikani ja Jeruusalemma järel tähtsuselt kolmas püha linn.

Hispaania on ka põlisrahvaste mõttes mitmekesine maa – lisaks hispaanlastele elab siin põliselt mitmeid teisi rahvaid. Riigi edelaosas elavad baskid; loodeosas aga galjeegid. Maa idaosa ja Baleaari saared on koduks katalaanidele. Kõikides nendes piirkondades võib kogeda kohalike põliselanike rikkalikku rahvuskultuuri.

ASUKOHT JA KLIIMA

Hispaania asub Lääne-Euroopas, 36. ja 44. põhjalaiuse vahel (Kanaari saared asuvad Aafrika ranniku lähedal 28. põhjalaiusel). Hispaaniat mõjutavad mäestikud ja kiltmaad, riigi suurus, samuti Vahemeri ning Atlandi ookeani lähedus. Hispaania eri piirkondades on kliima väga erinev. Peamised klimaatilised piirkonnad on Vahemerelise kliimaga alad maa idaosas, merelised kliimaga piirkonnad maa põhjaosas ja kuiva poolkõrbe kliimaga alad Hispaania kaguosas. Pürenee mägedes on esindatud alpi kliima; Kanaari saartel aga subtroopiline kliima.

Kontinentaalse Vahemerelise kliimaga aladel Hispaania siseosas on suved väga kuumad ja kuivad. Keskmised temperatuurid pealinna Madridi piirkonnas on juulis ja augustis 30°C-32°C. Küllalt sagedasti ületab temperatuur 35°C. Jaanuaris ja veebruaris on keskmised temperatuurid 0C lähedal ning vahel võib temperatuur langeda ka -15°C-ni. Juunist septembrini sajab igas kuus vähem kui 20 mm. Oktoobrist märtsini on igas kuus sademeid aga enam kui 50 mm. Aastane sademete koguhulk on vahemikus 400–500 mm.

Merelise kliimaga Hispaania põhjaosas on talved pehmed ja suved soojad. Näiteks Baskimaal on kõige soojematel kuudel juulis, augustis ja septembris on keskmised temperatuurid päeval 25°C lähedal ja öösel 13°C–15°C lähedal. Kõige külmematel kuudel detsembris ja jaanuaris on keskmised temperatuurid päeval 14°C lähedal ja öösel 5°C lähedal.Hispaania kaguosas poolkõrbe kliimaga piirkonnas on kõige soojematel kuudel juulis ja augustis keskmised temperatuurid päeval 34°C lähedal ja öösel 19° lähedal. Päevasel ajal võib temperatuur ületada ka 40°C. Kõige külmematel kuudel detsembrist veebruarini on keskmised temperatuurid päeval 17°C lähedal ja öösel 5°C lähedal. Aastane sademete hulk on vahemikus 120–350 mm. Kõige vähem sajab juulis ja augustis (kuni 10 mm) ja kõige enam oktoobris (üle 40 mm).

Hispaaniale kuuluvatel Kanaari saartel subtroopilises kliimas on kõige soojematel kuudel juulist oktoobrini keskmised temperatuurid päeval 26°C ja 29°C vahel ning öösel 20° lähedal. Kõige külmematel kuudel detsembrist veebruarini on keskmised temperatuurid päeval 21°C lähedal ja öösel 15°C lähedal. Aastane sademete hulk on vahemikus 120–250 mm. Maist augustini tavaliselt sademed puuduvad. Kõige enam sajab novembris (olenevalt piirkonnast 30–45 mm).

Hispaaniat on hea külastada aastaringselt, kuid parimad ajad on mai, juuni, september ning lõuna pool ka aprill ja oktoober. Turismi tipphooaeg on juulist augusti lõpuni.

TASUB TEADA

Hispaania on maailmas turismisihtmaana teisel kohal. Seetõttu tuleks turistirohketes piirkondades olla eriti tähelepanelik seoses tänavakuritegevusega. Soovitame mitte jätta enda asju tähelepanuta. Reisidokumente (pass, ID-kaart) tasuks hoida teineteisest eraldi (nt jätke üks neist hotelli seifi), sularaha ei tasu kanda suurtes kogustes endaga kaasas. Kui soovite sularaha võtta pangaautomaadist välja, soovitame seda teha päevasel ajal panga siseruumides asuvatest sularahaautomaatidest.

Väga levinud on, et vargad töötavad mitmekesi ning kasutavad varguseks hetke, mil üks varastest juhib ohvri tähelepanu kõrvale. Näiteks kui keegi küsib teie käest nõu linnas orienteerumiseks, tänavamüüja püüab teile müüa midagi, teilt palutakse sigaretti või sigaretile tuld jms. Samuti tuleb tähelepanelik olla rahvarohketes kohtades: ühistranspordis (metroos, bussis, rongis), kesklinnade rahvarohketel tänavatel jne. Eriti tähelepanelik tuleks olla Barcelonas! Madridis soovitame olla tähelepanelikud, kui liiklete Puerta del Sol, Gran Vía, Callao, Lavapies või Retiro pargi piirkondades.

Juhul, kui maanteedel liikudes teie sõiduvahendiga juhtub midagi ning te peate tee äärde seisma jääma, siis olge ettevaatlikud kui mõni teine autojuht peatub samuti ning pakub oma abi – on olnud juhtumeid, kus üks abipakkujatest juhib autojuhi tähelepanu kõrvale samal ajal kui teine abipakkuja varastab auto eesistmelt midagi.