MADEIRA

MADEIRA

Madeira on subtroopiline Atlandi ookeani saarestikus asuv saar ja Portugali autonoomne piirkond. Saarestik koosneb kahest asustatud saarest – Madeira, Porto Santo ja kahest rühmast asustamata saarest – Desertas ja Selvagens.

Üleilmselt tuntud on need saared kui Igavese kevade saared, Madeiral e “Ilha Jardim”il (Aia Saarel) on pehme kliima kogu aasta.

Madeira saar on 520 km kaugusel Aafrika rannikust ja 1000 km kaugusel Euroopa mandrist, vaid 1,5 tunni lennuaja kaugusel Portugali mandriosast. Madeira on ka teistest Euroopa riikidest suhteliselt lühikese lennutee kaugusel, et ühendada endas puhkusesihtkoht rannas, mägedes või linnas. Avastatud 15. sajandi alguses portugali meresõitja João Gonçalves Zarco, Tristão Vaz Teixeira ja Bartolomeu Perestrelo poolt, on Madeira tänapäeval Portugali autonoomne piirkond.

Tänapäeval Madeira on populaarne sihtkoht igas vanuses turistide seas. Kliima on siin pehme ja soe kogu aasta vältel (temperatuurid vahemikus 20 – 27 ° C) ning kevadine loodus säilib aastaringselt. Levadade geniaalne süsteem jaotab vett vihmase põhja ja kuiva lõuna vahel aitab lilledel terve aasta õitseda.

Madeira on klassifitseeritud subtroopilise – vahemerekliima saarena. Kuid põhinedes päikesepaistele, niiskusele ja aastasele keskmisele temperatuurile on põhja ja lõuna osade vahel märgatav erinevus. Samuti on kliima veidi erinev erinevatel saartel. Saari mõjutab tugevalt Golfi hoovus, mis toob pehme kliima.

Ekskursioonid

Saareekskursioon- Tutvume päeva jooksul saare idaosa põnevamate paikadega. Esmalt näeme Madeira korvipunumiskeskusena tuntud väikest Camacha mägiküla, Järgmiseks peatume Ribeiro Frios (tlk. külm jõgi), kust saavad alguse paljud populaarsed levadamatkarajad kesk loorberimetsi. Peale lõunasööki Faialis näeme Santanas traditsioonilisi kolmnurkseid õlgkatustega kivimaju. Tagasi Funchali sõidame läbi Porto da Cruz-i, Portela ja Ponta Sao Loureco.

Nunnade org & Monte– Nunnade org kuulub Madeira kuulsaimate vaatamisväärsuste hulka! Madeira saar on tekkinud u 5 miljonit aastat tagasi veealuse vulkaanipurske tagajärjel. Santa Clara kloostri järgi nime saanud Curral das Freias ehk Nunnade org paikneb otse saare südames, nn. Katlas e kraatris, mis on ümbritsetud kustunud vulkaanidest. Imetleme Pico dos Barceloses vaadet Funchalile ning seejärel sõidame läbi eukalüptimetsade üle 1000 m kõrge Eira do Serrado vaateplatvormile. Montes külastame kirikut, kuhu on maetud viimane Austria-Ungari keisririigi imperaator. Vaba aeg tutvumiseks linnapargi ja ümbrusega. Lisatasu eest võimalik rahvusliku toboggani kelguga mäest alla sõita. Montes avaneb imeline vaade allolevale Funchali linnale.

Rahvusõhtu- Meeleolukas õhtu tüüpilises Madeira restoranis kohalike rahvatantsude ja kaasakiskuva muusikaga. Hinna sisse kuulub rahvuslik õhtusöök „espetada” (grillitud lihavarras) ning veiniga. Soovijatele õpetatakse Madeira tantse.

Levadmatkad– Matkamine piki levadasid pakub aktiivse puhkuse austajale tõelist naudingut. Tegemist on kanalite (levada) võrgustikuga, mille saareelanikud rajasid vee kogumiseks ja suunamiseks saare niiskematelt põhjaaladelt kuivematesse lõunapiirkondadesse. Põhjast puhuvad tuuled tühjendavad oma vihmavarud vastu põhjarannikut ja keskmägesid ning ainult tänu levadadele saab vajaliku vee ka lõunarannik, kus mõnikord ei saja pool aastat järjest. Mägedest vett koguvaid ning alla küladesse ja põldudele juhtivaid kanaleid on ilmselt mujalgi kui Madeiral, kuid kusagil pole neid nii palju ja kusagil pole need nii hõlpsalt juurdepääsetavad. Levadadevõrk on tihe, kuni 100 aasta vanused kanalid on reeglina heas seisukorras, ümbritsetud kaunist maastikust ja lopsakast taimestikust ning piki levadasid kulgeb alati matkajale sobiv jalgtee. Kõrgemal mägedes on märksa jahedam ja niiskem kui merepinnal ning tuulejope või mõni muu soojem riie ja vihmakeep on matkamisel hädavajalik.

Levadamatkad jagunevad kolme erineva raskusastmega kategooriasse, mis sõltub nii teekonna pikkusest, läbitavatest kõrguserinevustest kui üldisest kõrgusest merepinnast.