GRANADA

GRANADA

Andaluusia autonoomne piirkond, kuhu Granada kuulub, on vaatamisväärsuste poolest Hispaania üks põnevamaid.

Granadat peetakse ka Hispaania üheks ilusaimaks linnaks. Seal asuv Alhambra paleekompleks oli viimane suur mauri kindlus, mille langemine 15.saj tähistas islami ajajärgu lõppu Hispaanias. See on ka üks tähtsaimaid Hispaania ajaloolisi ehitisi, mis on UNESCO maailmapärandi nimekirjas koos selle juurde kuuluvate Generalife aedade ja ajaloolise Albaicíni linnaosaga.

Sierra Nevada mäestiku jalamil asuv Granada on linn, mida läbi aastasadade on ülistanud poeedid ning maalinud kunstnikud. Granada joovastab lummava isikupäraga kõiki, kes sinna kord sattunud on. Selle kohta, kust on linn saanud oma nime, on erinevaid versioone – üks neist väidab, et linn olla oma nime saanud ühe roomlaste kindluse järgi, teisalt arvatakse, et nimi tuleneb hoopiski sõnast Garnat-al-Yahud ehk juutide Granada.

Granada unikaalsus peitub tema ideaalses geograafilises asendis ning sellest tulenevast maastiku eripalgelisusest, mis mängisid Hispaania ajaloos väga tähtsat rolli. Linna ajalugu ulatub iidsetesse aegadesse, kuid selle õitseng algas VIII sajandist.

Granada tähtsaim vaatamisväärsus on kahtlemata viimase mauri sultani loss Alhambra, mida peetakse üheks kõige paremini säilinud araabia arhitektuuri mälestiseks Euroopas. Õhkõrna kivipitsi ja tüüpilise araabialiku värvilise mosaiigiga kaunistatud paleed on tõeliseks arhitektuuripärliks. Alhambra keskel seisab massiivne Charles V palee, mis on hea näide Hispaania renessansist.

Peale Alhambra tasub külastada ka Granada katedraali, Hispaania esimese kuningapaari Isabeli ja Ferdinandi matmiskabelit ning La Alcaiceria’t – vana siidikeskust. El Albaicin`i linnajaos saab külastada ka erinevaid muuseume ja kirikuid. San Nicolase väljak on Albaicini kõrgeim punkt ning see on võitnud oma populaarsuse just tänu võrratule vaatele mauride paleele.

Ekskursioonid

Cordoba – Külastame Cordoba linna, mis muutus suurimaks linnaks Euroopas X sajandil, kui maurid olid vallutanud Ibeeria poolsaare. Abd al Rahman III lõi siia sõltumatu kalifaadi, määrates pealinnaks Cordoba.

Tänaseni on linna märkimisväärseim hoone X saj ehitatud moššee Mezquita. Jalutame vanalinna kitsastel tänavatel, külastame juudilinnaosa ja sünagoogi.

Flamenkoetendus Sacromontes – Sacromonte piirkond asub mäenõlval, kus looduslikes koobastes elasid aastasadu mustlased. Tänaseks on suurem osa mustlastest piirkonnast lahkunud ning asemele on kolinud kunstnikud, kirjanikud, boheemlased jm elukunstnikud, kes lühemat või pikemat aega on otsustanud koobaskorteris elada ja kommuunielu proovida. Tänapäeval on enamikes korterites elekter, köök ja tualett ning mõnes isegi internet. Mitmesse suuremasse koopasse on ehitatud ka restorane, kus õhtuti saab flamenkoetendusi nautida. Ühte sellist külastame ka meie. Hinnas tervitusjook.

Granada ja Alhambra – Teeme õhtuse jalutuskäigu Granada vanalinna kitsastel tänavatel ning imetleme gooti ning renessans stiilis hooneid. Seejärel on meil erakordne võimalus külastada kaunilt valgustatud Alhambra paleed, mis õhtuhämaruses on eriti kütkestav.

Nerja ja Frigiliana –Suundume Andaluusia lõunarannikule Costa del Soli. Teel teeme peatuse armsas lumivalges linnakeses Frigiliana, kus jääb aega jalutamiseks või ostude tegemiseks. Seejärel sõidame Nerja linnakesse, kus imetleme kauneid vaateid kuulsalt Balcon de Europa vaateplatvormilt ning tutvume linnaga.